Jak zarabiać na ropie naftowej

Jak korzystać na ropie naftowej?

Prasóweczki

Jak zasługiwać na ropie naftowej? Z wielu miesięcy jesteśmy bombardowani danymi o szybko drożejącej ropie naftowej. Wielu przedsiębiorców zastanawia się ile na bieżących pytaniach można zarobić i gdy wtedy w praktyce zrobić. A inwestować w ropę można bardzo dokładnie. Właśnie w Polsce mamy dojazd do instrumentów ekonomicznych i urządzeń, dzięki którym wszystek z nas że w zaciszu domowego fotela czerpać ze kolei cen tego „czarnego złota”.
Dlaczego ludzie wolą być ropę naftową ?
Ropa jest towarem, bez jakiego nie może pracować żadna gospodarka. To drink z najbardziej wartościowych surowców strategicznych świata. Ceny ropy z ponad 10 lat dojrzewają oraz z początkiem obecnego roku przekroczyły poziom 100 dolarów amerykańskich za baryłkę (1 baryłka to 159 litrów). Co znacznie, aktualnie, w miesiącu 2008, ropa kosztuje już 125 dolarów, podczas gdy dokładnie 10 lat temu, w miesiącu 1998, za baryłkę płacono marne 16$. Cena wzrosła więc o niemal 800%.

Wzrost cen aż do 2006 roku był dosyć stabilny. W różnej części tego roku wystąpiła jednak duża obniżka ceny. Wartość ropy spadła z 78$ na 51$. Stara wtedy jednak tylko chwila wytchnienia dla kupujących. Od stycznia 2007 notowania znacznie szybko pną się w głowę.

Jak zarobić na taniejącej ropie?

Czym właściwie handlują inwestorzy i spekulanci?
Na giełdach handluje się głównie kontraktami terminowymi na dwa sposoby ropy. Drinkiem z nich jest Brent, wydobywana na budowach na Morzu Północnym, a kolejna to West Texas Intermediate, wydobywana na Krótkim Wschodzie, tylko w dużej mocy rafinowana w Kształtach Zjednoczonych – dlatego bardziej powszechna. Ta nowa jest stale o prawie 1-2$ droższa. Do tego zespołu dochodzi jeszcze olej opałowy czyli London Gas Oil.

Na wszelakie rodzaje ropy podawane są kontrakty różnic kursowych (CFD), które możemy kupować i handlować na rachunku w przedsiębiorstwie maklerskim. Jeżeli uważamy, że ceny ropy pójdą w głowę możemy dostać kontrakty CFD , jeśli jednak trafimy do wniosku, że układa się na zbytu korekta to możemy kontrakty sprzedać. Dodatkowo, handlując kontraktami CFD czerpiemy z dźwigni finansowej. Żeby kupić ropę o ceny np. 50.000 zł będziemy musieli 3% depozytu zabezpieczającego czyli 1500 zł. Istnieją to dlatego transakcje dostępne dla wielkiego zakresie inwestorów.

Zobaczmy przykładową transakcję.

W dniu 2 kwietnia 2008 kontrakt CFD na ropę WTI kosztował 100 dolarów.

Inwestor kupuje dwa kontrakty po cenie 100 dolarów. Jeden kontrakt opiewa na 100 baryłek ropy zatem kupuje ropę o ceny 2*100*100 USD = 20.000 USD (około 44 tysięcy złotych).

Aby osiągnąć dwa kontrakty przedsiębiorca musi korzystać na rachunku kwotę potrzebną na depozyt zabezpieczający w wysokości 3% czyli:

3%*20.000 USD = 600 USD (około1320 złotych).

Po miesiącu, w dniu 9 maja 2008, kontrakt CFD na ropę WTI kosztuje 125 dolarów.

Inwestor kieruje swoje prace sprzedając dwa kontrakty po cenie 125. Na rachunek gotówkowy wraca kwota z depozytu zabezpieczającego a wszystka cena sprzedaży wynosi:

2*100*125 USD = 25.000 USD (około 55.000 złotych).

Zysk inwestora ma zatem: 25.000 – 20.000 = 5.000 USD (około 11.000 złotych)

Gdzie założyć rachunek maklerski i ile potrzebuję liczyć pieniędzy?
Aby czerpać z opisanych transakcji należy otworzyć rachunek w lokalu maklerskim, który oferuje kontrakty CFD. Dzięki wejściu polski do Unii Europejskiej mamy olbrzymi asortyment brokerów z Londynu, których ceny prowizji chodzą do najprostszych na świecie. Biura maklerskie mogą grać w Polsce za pośrednictwem swoich agentów inwestycyjnych (nadzorowanych przez KNF) dzięki czemu wszystkie kwestie związane z zadaniem i zachowaniem rachunku umieścimy w języku polskim nie obracając się z budynku lub znajomego biura.

Konta na kontrakty CFD potrafią stanowić zwracane w innych walutach (min. złotówkach, euro, dolarach, funtach, frankach) a minimalna kwota do otwarcia rachunku np. w EFIX Polska to 1.500 funtów bądź jej równowartość. Zakładając konto będziemy mogli brać z kontraktów na ropę Brent, WTI oraz London Gas Oil a jeszcze tysięcy innych instrumentów (indeksów, akcji, walut, metali, obligacji). Wszystko na samym rachunku inwestycyjnym stosowanym przez internet z każdego mieszkania na ziemi.

Kupować czy sprzedawać?
Według zgodnych opinii analityków ceny ropy będą wysoki. Wciąż rośnie na nią popyt, w liczbę jak rozwijają się światowe parki samochodowe. Obecnie w Kształtach Połączonych jest 250 milionów pojazdów, i w Chinach zaledwie 37 milionów. Nietrudno sobie wyobrazić, do czego szuka chiński park samochodowy. Chińskie zużycie ropy podwoiło się pomiędzy latami 1994 i 2003, i znów się podwoi do roku 2010. Międzynarodowa Agencja Energii przewiduje, iż w roku 2010 Chiny staną się największym światowym konsumentem energii. Należy jeszcze mieć o prężnie rodzących się Indiach.

Potencjał wydobywczy ropy w krajach członkowskich Organizacji Krajów Eksportujących Ropę Naftową (OPEC) istnieje obecnie niemalże wyczerpany. Nie możliwość wciąż zwiększać wydobycia, mimo rosnącego zapotrzebowania. By ceny utrzymywały się na stałym poziomie pomocne byłoby „pojawianie się” co mało lat kolejnej Arabii Saudyjskiej ze swoimi złożami.

„Ceny ropy będą stale być, gdyż firmy naftowe za kilku inwestowały w realizację i infrastrukturę, by potrafiły sobie poradzić z większym popytem” – uważa finansowy guru Alan Greenspan, były stary FED.

Wszystko to również prognozy wielkich banków inwestycyjnych sugerują dalszy rozwój cen ropy naftowej. Bank Goldman Sachs zakłada wzrost cen do ponad 140$ za baryłkę już w różnej części 2008 roku. Głośno twierdzi również, że notowania uzyskają w procesie kilku lat 200$.

Istnieje jeszcze druga strona medalu. Drzewa nie rosną do nieba a spadające kamienie przedstawiają się w skutku z ziemi. Na dużo zmiennym rynku możemy to oczekiwać również kontroli i bliskich spadków. Inwestorzy, którzy znajdują, że nadchodzi czas odwrócenia mogą wykorzystać kontrakty CFD do muzyki na spadki.

Ropa naftowa toż szczególnie płynny towar i jej zmiany używane są przez miliony inwestorów na świecie. Dzięki nowym technikom i szerocy rynków walutowych możemy też dziś w Polsce zawierać zgody na takich tychże warunkach jak inwestorzy z Londynu, Tokio czy Innego Jorku. Warto z obecnego posiadać.

Zobacz również Oil Profit

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments